Burçak EVREN

Gazeteci&Sinema Yazarı

Festival Danışmanı

Burçak Evren, 1946 yılında İstanbul’da doğdu. Bir süre İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okudu. Sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Prehistorya ve Klasik Arkeoloji Bölümü’nden mezun oldu. 1969’da gazeteciliğe başladı.

Hürriyet, Milliyet Cumhuriyet, Yeni İstanbul, Dünya, Güneş, Yeni Ortam, Vatan gazetelerinde çalıştı. Gelişim Sinema, Country Homes, Negatif Sarıyer, Tombak ve Sinematürkdergilerini yönetti. Sanat sayfası editörlüğü ve yazı isleri müdürlüğü görevlerini yürüttü.

Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali’nin başkanlığını yaptı. Tarih Vakfı, SİYAD, Türsak ve Ephemera derneklerinin kurucuları arasında yer aldı. Meydan Larousse, Oxford, Türkiye ve İstanbul ansiklopedileri başta olmak üzere otuza yakın ansiklopedinin sinema ve sanat maddelerini kaleme aldı.

Pek çok festivalde jüri üyeliği görevi yaptı. Festivallerde çıkardığı yönetmen ve oyuncu kitaplarıyla Türkiye’deki sinema literatürünün genişlemesinde öncü rol oynadı. Eski İstanbul Sinemaları: Düş Şatoları, Türk Sinemasında Kadın Yönetmenler Sözlüğü, Sigmund Weinberg, Türk Sinemasının Doğum Günü, İlk Türk Filmleri, Türk Sinema Yönetmenleri Sözlüğü, Türk Sineması Tarihi de dâhil olmak üzere elliden fazla kitabı yayımlandı.

Müjdat Gezen Sanat Merkezi, Müjdat Gezen Konservatuarı, TÜRVAK, TÜRSAK, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-Televizyon Bölümü, Okan Üniversitesi gibi yerlerde sinema tarihi ve oyunculuk üzerine dersler vermektedir. Aydınlık Gazetesi’nde sinema yazılarına devam ediyor. TÜRVAK bünyesinde çıkarılan sinema tarihi dergisi CineBelge’nin genel yayın yönetmenliğini yürütüyor.